Professional Design Perfume Bottle/vial - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic medicine bottle |
| Item No. | J21 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 57 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | Custom Perfume Bottles
Bain Capital acquires cosmetic packaging manufacturer World Wide Packaging | 10ml Perfume Bottle
Our eternal pursuits are the attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science" and the theory of "quality the basic, belief the very first and management the advanced" for Professional Design Perfume Bottle/vial - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Durban , Marseille , India , Our staffs are rich in experience and trained strictly, with qualified knowledge, with energy and always respect their customers as the No. 1, and promise to do their best to deliver the effective and individual service for customers. The Company pays attention to maintaining and developing the long-term cooperation relationship with the customers. We promise, as your ideal partner, we'll develop a bright future and enjoy the satisfying fruit together with you, with persisting zeal, endless energy and forward spirit.
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.
-
Factory wholesale Chinese Face Cream - 8ml / 1...
-
Hot sale Pen Spray Bottle - 100ml PP plastic c...
-
Factory Promotional Plastic Cosmetic Jar - AJ-...
-
Factory Outlets 30ml Aluminum Jar - JA-3-1 ser...
-
2017 Latest Design 250ml Empty Plastic Pet Cosm...
-
Newly Arrival 10ml Aluminum Jar - JA-3-6 serie...


