High Quality Pp Jar For Cosmetic - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J25 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Nopal juice forms basis for new biodegradable plastic | Aluminum Perfume Bottle
RPC M and H Plastics helps revamp skin care brand Archimans packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
Being supported by an highly developed and skilled IT group, we could offer you technical support on pre-sales & after-sales support for High Quality Pp Jar For Cosmetic - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Swedish , UAE , Luxemburg , With a state-of-the-art comprehensive marketing feedback system and 300 skilled workers' hard work, our company has developed all kinds of products ranging from high class, medium class to low class. This whole selection of fine products offers our customers different choices. Besides, our company sticks to high quality and reasonable price, and we also offer good OEM services to many famous brands.
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!
-
Good quality Mini Perfume Bottle - 89mm gold a...
-
China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 15...
-
Short Lead Time for 200ml Perfume Glass Bottle ...
-
Hot New Products Heavy Base Cosmetic Glass Jar ...
-
Factory Cheap Hot 30g Bamboo Cosmetic Cream Jar...
-
China Supplier Credit Card Atomizer - AJ-06 se...


