Fixed Competitive Price 120ml Pet Capsule Bottle - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Rochdale News | News Headlines | Our guide to recycling single-use plastics | Empty Aluminum Perfume Bottle
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
We know that we only thrive if we can guarantee our combined price tag competiveness and top quality advantageous at the same time for Fixed Competitive Price 120ml Pet Capsule Bottle - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Egypt , Plymouth , New York , Whether selecting a current product from our catalog or seeking engineering assistance for your application, you can talk to our customer service center about your sourcing requirements. We can provided good quality with competitive price for you.
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.
-
2017 Good Quality Cosmetic Jar With Plastic Cap...
-
Top Suppliers 80ml Pomade Container Jar - 150m...
-
100% Original Round Shape Cream Jars - JA-3-3 ...
-
Cheap price Cream Jar Aluminum Material - 100m...
-
Factory selling Empty Aluminum Perfume Bottle -...
-
OEM Manufacturer Refillable Perfume Bottle 5ml ...




