OEM Customized Empty Pill Bottles - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-420 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 420 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 of the best bridal fragrance services | Custom Perfume Bottles
Skripal Novichok attack suspects say they only visited Salisbury to see the cathedral and Stonehenge | Plastic Cosmetic Jar
We'll make every effort and hard work to be superb and excellent, and speed up our steps for standing inside the rank of intercontinental top-grade and high-tech enterprises for OEM Customized Empty Pill Bottles - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better, The product will supply to all over the world, such as: UK , Ethiopia , Rio de Janeiro , Our organization. Situated inside the national civilized cities, the visitors is very easy, unique geographical and economic situations. We pursue a "people-oriented, meticulous manufacturing, brainstorm, construct brilliant" organization. hilosophy. Strict top quality management, fantastic service, reasonable cost in Myanmar is our stand on the premise of competition. If vital, welcome to make contact with us by our web page or telephone consultation, we've been likely to be pleased to serve you.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.
-
OEM Factory for Aluminum Spray Perfume Bottles ...
-
Big discounting Glass Perfume Bottle China - 2...
-
Renewable Design for Personal Care Bottle - 50...
-
Good Wholesale Vendors Amber Cosmetic Glass Jar...
-
Factory Price 250ml Cosmetic Bamboo Jar - 50ml...
-
Wholesale Price Metal Lotion Jar - 500ml alumi...

