Hot sale 100ml Primary Aluminum Jar - 450ml plastic lotion pump aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-450A / AB-450B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 59 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 450 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | 10ml Perfume Bottle
Kim Kardashian ends fragrance feud in Jean Paul Gaultier | Plastic Cosmetic Jar
The organization upholds the philosophy of "Be No.1 in good quality, be rooted on credit history and trustworthiness for growth", will keep on to provide previous and new customers from home and overseas whole-heatedly for Hot sale 100ml Primary Aluminum Jar - 450ml plastic lotion pump aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Houston , Gabon , Milan , Be sure to feel cost-free to send us your specs and we are going to respond for you asap. We have got a experienced engineering team to serve for the every single comprehensive needs. Free samples may be sent for yourself personally to know far more facts. So that you can meet your desires, please actually feel cost-free to contact us. You could send us emails and call us straight. Additionally, we welcome visits to our factory from all over the world for much better recognizing of our corporation. nd merchandise. In our trade with merchants of several countries, we often adhere to the principle of equality and mutual advantage. It is our hope to market, by joint efforts, both trade and friendship to our mutual benefit. We look forward to getting your inquiries.
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!
-
Short Lead Time for Forsted Glass Cream Jar - ...
-
2017 High quality 30g 50g Glass Jar - 400ml bl...
-
Hot Sale for Round Shape Pet Jar - 500ml alumi...
-
Factory Supply 10ml Perfume Bottle - AJ-04 ser...
-
High Performance Glass Cream Jar With Aluminum ...
-
Wholesale Discount Elegant Perfume Spray Bottle...











