Good Quality Acrylic Cosmetic Airless Jar - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Back To MAC Recycling Program Rewards Customers With Free Lipstick | Aluminum Perfume Bottle
Cosmetic Tubes and Jars Market Share, Growth by Top Company, Application, Trends and Forecasts by 2021 | Custom Perfume Bottles
We keep improving and perfecting our products and service. At the same time, we work actively to do research and development for Good Quality Acrylic Cosmetic Airless Jar - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: venezuela , Ghana , Grenada , We believe in establishing healthy customer relationships and positive interaction for business. Close cooperation with our customers has helped us to create strong supply chains and reap benefits. Our products have gained us widespread acceptance and the satisfaction of our worldwide valued clients.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!
-
Discount Price Double Wall Plastic Pet Jar - 1...
-
Discountable price Refillable Spray Glass Bottl...
-
Factory making 5g Cream Jar - 68mm silver alum...
-
Factory supplied Square Acrylic Cream Jar Black...
-
Good User Reputation for 300ml Empty Plastic Ja...
-
Leading Manufacturer for 30ml Perfume Bottles G...

