Ordinary Discount 50ml Double Wall Pp Cream Jar - 100ml flip top plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-6-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall, flip top jar |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 69 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 37.9 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The best hand soap you can buy | Custom Perfume Bottles
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Custom Perfume Bottles
Our well-equipped facilities and excellent excellent management throughout all stages of creation enables us to guarantee total buyer satisfaction for Ordinary Discount 50ml Double Wall Pp Cream Jar - 100ml flip top plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mumbai , Brunei , Hamburg , Till now, the goods list has been updated regularly and attracted clients from around the globe. Detailed facts is often obtained in our web-site and you'll be served with premium quality consultant service by our after-sale group. They are going to help you get comprehensive acknowledge about our products and make a satisfied negotiation. Company go to to our factory in Brazil is also welcome at any time. Hope to obtain your inquiries for any pleased co-operation.
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!
-
Hot-selling 50g Cosmetic Jars With Black Cap - ...
-
Good Quality 60ml Glass Spray Perfume Bottles -...
-
New Fashion Design for Silver Aluminum Screw Ca...
-
Cheapest Price Aluminum Lid Glass Jar - custom...
-
Cheap price Biodegradable Cream Jars - Factory...
-
Manufacturing Companies for Custom Plastic Jars...

