Manufacturer of 10ml 20ml Twist Up Perfume Atomizer - 430ml popular aluminum beer packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-430 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 230 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 430 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The HOBELMANN REPORT: 2018 Cannabis Gift Guide! | Lost Coast Outpost | Aluminum Perfume Bottle
Les Bains Paris Hotel Makes Fragrances and Launches in the US | Empty Aluminum Perfume Bottle
We not only will try our greatest to offer superb companies to just about every buyer, but also are ready to receive any suggestion offered by our shoppers for Manufacturer of 10ml 20ml Twist Up Perfume Atomizer - 430ml popular aluminum beer packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ukraine , Norway , Greenland , We are always creating new technology to streamline the production, and provide goods with competitive prices and high quality! Customer satisfaction is our priority! You can let us know your idea to develop unique design for your own model to prevent too much similar parts in the market! We will offer our best service to satisfy all your needs! Please contact us right away!
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
Big Discount 300g Plastic Cream Jar - 20 ml ex...
-
OEM/ODM Manufacturer Metal Spray Bottle - 50ml...
-
factory customized Perfum Glass Spray Bottle - ...
-
Manufactur standard Travel Refillable Empty Ato...
-
OEM manufacturer Plastic Medicine Pill Bottles ...
-
Massive Selection for White Face Cream Jar - 7...




