Hot New Products Glass Bottle Roll On 8ml - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-17-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 25 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Texen creates “bubble” cap for Carven’s new fragrance | Plastic Cosmetic Jar
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | Aluminum Perfume Bottle
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate inside our success for Hot New Products Glass Bottle Roll On 8ml - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Italy , New Zealand , Mecca , Welcome to visit our company and factory, there are various products displayed in our showroom that will meet your expectation, meanwhile, if you are convenient to visit our website, our sales staff will try their efforts to provide you the best service
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.
-
Hot sale Factory Plastic Jars With Lids Wholesa...
-
Chinese wholesale Frosted Glass Perfume Bottle ...
-
Special Design for Bamboo Cream Jar - 10ml / 1...
-
18 Years Factory Empty Pmma Cream Jar - 37mm i...
-
Super Purchasing for Plastic Promotional Jar Wi...
-
China Supplier Skin Bleaching Cream Bottle - 9...

