High Performance Glass Perfume Bottle Mass Production - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 23.5 mm |
| Height | 56 mm |
| Mouth | 18 mm |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Beauty and the environment: Eco-friendly, sustainable beauty solutions | 10ml Perfume Bottle
Discover the Injection Molding Containers Market gain impetus due to the growing demand over 2028 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our eternal pursuits are the attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science" plus the theory of "quality the basic, have faith in the main and management the advanced" for High Performance Glass Perfume Bottle Mass Production - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mexico , New Orleans , Turkmenistan , Our solutions have national accreditation requirements for qualified, good quality items, affordable value, was welcomed by individuals all over the world. Our goods will continue to improve inside the order and appear forward to cooperation with you, Really should any of those items be of interest to you, please letus know. We will be satisfied to provide you a quotation up on receipt of the detailed needs.
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!
-
Factory selling 35g Cosmetic Jar - 100ml doubl...
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...
-
factory low price Personal Care Cosmetic Cream ...
-
High Performance 20 Ml Perfume Bottle - AJ-05 ...
-
2017 wholesale price Aluminum Screw Cap - 100m...
-
Wholesale Empty Clear Glass Bottle - 4oz color...











