Super Purchasing for Pocket Sized Perfume Spray Bottle - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-9 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 59 mm |
| Weight | 41 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
I Visited a Perfume Mystic in Marfa, Texas, and Here’s What Happened | Empty Aluminum Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Aluminum Perfume Bottle
With this motto in mind, we've come to be one of quite possibly the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for Super Purchasing for Pocket Sized Perfume Spray Bottle - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Houston , Rwanda , Algeria , Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and mutual success!
The sales manager is very patient, we communicated about three days before we decided to cooperate, finally, we are very satisfied with this cooperation!
-
High Quality Recycle Mental Cosmetic Jar - 100...
-
Lowest Price for Glass Cosmetic Jars - 650ml e...
-
100% Original Perfume Decanter - 800ml gold li...
-
Massive Selection for 100ml Customized Perfume ...
-
Wholesale Colorful Cosmetic Container - 500ml ...
-
100% Original Aluminum Cosmetic Bottle - JA-3-...

