Top Quality Skin Care Packaging - 5g mini plastic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-28-5 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 5 ml |
| Diameter | 30 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Cosmogen Reveals Glass Color Cosmetics Package | Aluminum Perfume Bottle
Global Cosmetic Packaging Market Analysis, Growth, Trends & Forecast 2018-2023 | Aluminum Perfume Bottle
Our pros are lessen prices,dynamic sales team,specialised QC,sturdy factories,top quality services and products for Top Quality Skin Care Packaging - 5g mini plastic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Netherlands , Amsterdam , Chicago , Our products have won an excellent reputation at each of the related nations. Because the establishment of our firm. we've insisted on our production procedure innovation together with the most recent modern day managing method, attracting a sizable quantity of talents within this industry. We regard the solution good quality as our most vital essence character.
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!
-
Best Price for Wholesale 10ml Fancy Perfume Bot...
-
Factory Promotional 30ml 1 Oz Pe Plastic Spray ...
-
Factory wholesale Round Ball Shape Cream Jar - ...
-
China Supplier 250ml Pet Cream Jar - 5 ml oxid...
-
Factory selling 150ml Plastic Pet Cream Jar - ...
-
Good quality Clear Cosmetic Cream Jar With Inne...

