Hot New Products Cream Jar Plastic Cosmetic - 5g mini plastic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-28-5 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 5 ml |
| Diameter | 30 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Empty Aluminum Perfume Bottle
We also provide item sourcing and flight consolidation solutions. We have now our very own manufacturing facility and sourcing place of work. We could provide you with nearly every kind of merchandise associated to our merchandise variety for Hot New Products Cream Jar Plastic Cosmetic - 5g mini plastic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ghana , Sevilla , Angola , We have constructed strong and long co-operation relationship with an enormous quantity of companies within this business in Kenya and overseas. Immediate and specialist after-sale service supplied by our consultant group has happy our buyers. Detailed Info and parameters from the merchandise will probably be sent to you for any thorough acknowledge. Free samples may be delivered and company check out to our corporation. n Kenya for negotiation is constantly welcome. Hope to get inquiries type you and construct a long-term co-operation partnership.
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - ...
-
Factory Price 50ml Black Plastic Bottle Size - ...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 200m...
-
Factory made hot-sale 100ml Cosmetic Jar - 5ml...
-
Ordinary Discount Airless Jar 15ml - 33cl alum...
-
One of Hottest for Whitening Cream Jar - 3ml /...

