Discount Price Crystal Diamond Perfume Bottle - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
“Zero Cooling” – Pushing Molding Efficiency One Step Further | Aluminum Perfume Bottle
Is Pepsi’s Bubly the new LaCroix, or just another cute can? | 10ml Perfume Bottle
"Quality 1st, Honesty as base, Sincere company and mutual profit" is our idea, in an effort to create consistently and pursue the excellence for Discount Price Crystal Diamond Perfume Bottle - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bulgaria , Hanover , Brazil , Our product quality is one of the major concerns and has been produced to meet the customer's standards. "Customer services and relationship" is another important area which we understand good communication and relationships with our customers is the most significant power to run it as a long term business.
Good quality and fast delivery, it's very nice. Some products have a little bit problem, but the supplier replaced timely, overall, we are satisfied.
-
Personlized Products Perfumes Spray Bottle - 5...
-
Chinese Professional 1oz Cosmetic Jar - 230ml ...
-
Fixed Competitive Price Brand 30ml Perfume Glas...
-
Factory supplied Square Acrylic Cream Jar Black...
-
Lowest Price for Cosmetic Jars Acrylic - 5 ml ...
-
Popular Design for Plastic Container - aluminu...




