New Delivery for Aluminum Bottle For Essential Oil - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AJ-09-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Cosmogen Reveals Glass Color Cosmetics Package | Aluminum Perfume Bottle
Best perfume 2018: Find your perfect scent with the best perfumes from £36 | Custom Perfume Bottles
As for aggressive price ranges, we believe that you will be searching far and wide for anything that can beat us. We can easily state with absolute certainty that for such high-quality at such price ranges we're the lowest around for New Delivery for Aluminum Bottle For Essential Oil - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Auckland , Holland , Kuwait , Welcome any of your inquiries and concerns for our products. We look forward to establishing a long-term business relationship with you in the near future. Contact us today. We are the first business partner for you!
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.
-
Super Lowest Price 30ml Pet Perfume Bottle - 6...
-
Online Exporter Pill Bottles With Child Safety ...
-
High Performance Aluminum Lid - 250ml safe alu...
-
Manufacturing Companies for Custom Plastic Jars...
-
factory customized She Shape Perfume Bottle - ...
-
Discount wholesale Plastic Jar For Cosmetic - ...


