Good quality High Quality Glass Cosmetic Jar Bamboo - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-05-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Custom Perfume Bottles
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Aluminum Perfume Bottle
We pursue the administration tenet of "Quality is remarkable, Services is supreme, Status is first", and will sincerely create and share success with all customers for Good quality High Quality Glass Cosmetic Jar Bamboo - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Rome , Georgia , We'll continue to devote ourselves to market & product development and build a well-knit service to our customer to create a more prosperous future. Please contact us today to find out how we can work together.
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!
-
18 Years Factory Custom Logo Air Cushion Bb Cre...
-
Professional Design 100g Bamboo Cream Jar - 89...
-
2017 China New Design Small Glass Cream Contain...
-
China Cheap price Personalized Perfume Bottle -...
-
Rapid Delivery for Perfume Bottle 100ml - 30ml...
-
PriceList for Eye Roller Bottle - 200ml gold a...




