Hot sale Refillable Perfume Bottle - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Everyday Cheapskate: Homemake natural cleansers that get the job done | Family | Custom Perfume Bottles
Aluminium Free Deodorant Reviews | Custom Perfume Bottles
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" is the persistent conception of our company for the long-term to develop together with customers for mutual reciprocity and mutual benefit for Hot sale Refillable Perfume Bottle - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Egypt , Bulgaria , Guatemala , With the technology as the core, develop and produce high-quality merchandise according to the diverse needs of the market. With this concept,the company will continue to develop merchandise with high added values and continuously improve items,and will present many customers with the best goods and services!
The product classification is very detailed that can be very accurate to meet our demand, a professional wholesaler.
-
Factory directly Loose Powder Packaging Jar - ...
-
One of Hottest for Perfume Refillable Atomizer ...
-
Best Price for Acrylic 30ml Cosmetic Jar - 8 m...
-
High Performance Glass Cream Jar With Aluminum ...
-
Free sample for Aluminum Wine Bottle - 50g eco...
-
2017 Latest Design 250ml Empty Plastic Pet Cosm...




