Hot New Products 120g Cosmetic Jar - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Pacifica Partners With Preserve On Beauty Empties Recycling Program | Plastic Cosmetic Jar
自用或是送給男友都可以!細數10款人氣中性香水 | 10ml Perfume Bottle
Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously developing economic and social needs for Hot New Products 120g Cosmetic Jar - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Swiss , Bolivia , Swansea , With many years good service and development, we've a professional international trade sales team. Our products have exported to North America, Europe, Japan, Korea, Australia, New Zealand, Russia and other countries. Looking forward to build up a good and long term cooperation with you in coming future!
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!
-
Excellent quality Water Spray Bottle - aluminu...
-
Wholesale Empty Perfume Bottles - 400ml high q...
-
Factory source Plastic Pill Bottles - 350ml fa...
-
PriceList for Cosmetic Jar Aluminium - 250ml s...
-
High Quality for Oval Plastic Bottle - 100ml /...
-
New Arrival China Empty Plastic Cosmetic Cream ...











