Factory source Plastic Cosmetic Double Wall Cream Jars - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 197 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Texen creates “bubble” cap for Carven’s new fragrance | Aluminum Perfume Bottle
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Aluminum Perfume Bottle
Our goal is to satisfy our customers by offering golden service, good price and high quality for Factory source Plastic Cosmetic Double Wall Cream Jars - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lithuania , Mali , Argentina , Our company offers the full range from pre-sales to after-sales service, from product development to audit the use of maintenance, based on strong technical strength, superior product performance, reasonable prices and perfect service, we'll continue to develop, to deliver the high-quality items and services, and promote lasting cooperation with our customers, common development and create a better future.
The company can think what our think, the urgency of urgency to act in the interests of our position, can be said this is a responsible company, we had a happy cooperation!
-
Hot-selling 20g Customized Glass Face Cream Jar...
-
Manufacturing Companies for Large Plastic Jars ...
-
Online Exporter 50g Acrylic Retro Cream Packagi...
-
Factory Supply Clear Plastic Cosmetic Jar - 50...
-
Good quality Low Profile Cosmetic Jar - 150ml ...
-
100% Original 20ml Perfume Atomizer - 68mm sil...




