Low price for Pet Plastic Jars - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-9 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 59 mm |
| Weight | 41 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The eco-friendly beauty and grooming brands eliminating on board plastics | 10ml Perfume Bottle
Palette Naturals has arrived and fragrance ingredient labeling will never be the same Menu Back to Back to Back to Back to Back to Back to Back to Send Follow us on Facebook Follow us on Twitter Follow us on Google Plus Follow us on LinkedIn Send contact | Empty Aluminum Perfume Bottle
We attempt for excellence, company the customers", hopes to be the top cooperation team and dominator company for personnel, suppliers and customers, realizes price share and continual marketing for Low price for Pet Plastic Jars - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malaysia , Ghana , Latvia , we are fully determined to control the whole supply chain so as to provide quality products at competitive price in a timely manner. We are keeping up with the advanced techniques, growing through creating more values for our clients and society.
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.






