High Quality for Cream Aluminum Jar5ml - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-22-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 11 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Stormy Daniels has launched her own fragrance | Plastic Cosmetic Jar
UK Packaging Awards 2018 | 10ml Perfume Bottle
No matter new buyer or old purchaser, We believe in long expression and trusted relationship for High Quality for Cream Aluminum Jar5ml - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Algeria , Albania , Netherlands , We hope to have long-term cooperation relationships with our clients. If you are interested in any of our products, make sure you do not hesitate to send enquiry to us/company name. We ensure that you can be totally satisfied with our best solutions!
The accounts manager made a detailed introduction about the product, so that we have a comprehensive understanding of the product, and ultimately we decided to cooperate.
-
Discountable price 3ml Plastic Perfume Bottle -...
-
Renewable Design for 4oz Compressed Facial Mask...
-
OEM/ODM Supplier Double Layer Plastic Cream Jar...
-
Professional China White Sprayer Bottles For Pe...
-
Short Lead Time for Cream Jar 5g With Lid - 10...
-
OEM Customized Refill Perfume Atomizer - 150ml...



