OEM Factory for Aluminum Spray Perfume Bottles - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-05-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Stormy Daniels has launched her own fragrance | Aluminum Perfume Bottle
自用或是送給男友都可以!細數10款人氣中性香水 | 10ml Perfume Bottle
We attempt for excellence, support the customers", hopes to become the top cooperation team and dominator enterprise for staff, suppliers and shoppers, realizes worth share and continual marketing for OEM Factory for Aluminum Spray Perfume Bottles - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: USA , Slovenia , Hungary , We've got won a good reputation among overseas and domestic clients. Adhering to the management tenet of "credit oriented, customer first, high efficiency and mature services", we warmly welcome friends from all walks of life to cooperate with us.
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.
-
Discount wholesale Face Cream Jar - 400ml high...
-
China New Product 60g Aluminum Jar - 5ml / 6ml...
-
Chinese wholesale Spraying Cosmetic Jar With So...
-
Wholesale Empty Clear Glass Bottle - 4oz color...
-
OEM Customized Plastic Pocket Perfume Bottle - ...
-
8 Year Exporter Beauty Product Containers - 5m...




