Top Suppliers Ice Cream Cup With Flat Lid - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Pacifica Partners With Preserve On Beauty Empties Recycling Program | Plastic Cosmetic Jar
Fetish pour Homme by Roja Dove (2012) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
Persisting in "High top quality, Prompt Delivery, Aggressive Price", now we have established long-term cooperation with customers from the two overseas and domestically and get new and aged clients' large comments for Top Suppliers Ice Cream Cup With Flat Lid - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Somalia , Cape Town , Singapore , Our products have been obtained more and more recognition from foreign clients, and established long term and cooperative relationship with them. We`ll provide the best service for every customer and sincerely welcome friends to work with us and establish the mutual benefit together.
The factory workers have a good team spirit, so we received high quality products fast, in addition, the price is also appropriate, this is a very good and reliable Chinese manufacturers.
-
Excellent quality Custom Brand Perfume Bottle -...
-
PriceList for Pocket Sized Perfume Spray Bottle...
-
OEM China Screw Cap Cosmetic Cream Jar - 80 ml...
-
New Fashion Design for Luxury Aluminium Cream J...
-
Factory For 100ml Aluminum Bottle - 15ml small...
-
Competitive Price for Aluminium Screw Caps - 4...











