Cheap price 8ml Twist Perfume Bottle - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-480 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 180 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 480 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Versatile Means Of Packaging-Aluminum Bottles
Global Cosmetic Bottles Packaging Market Production, Revenue (Value), Cost Trend by Type, Application | Empty Aluminum Perfume Bottle
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate inside our success for Cheap price 8ml Twist Perfume Bottle - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sevilla , Lyon , Spain , We care about every steps of our services, from factory selection, product development & design, price negotiation, inspection, shipping to aftermarket. We have implemented a strict and complete quality control system, which ensures that each product can meet quality requirements of customers. Besides, all of our products have been strictly inspected before shipment. Your Success, Our Glory: Our aim is to help customers realize their goals. We are making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us.
The sales manager has a good English level and skilled professional knowledge, we have a good communication. He is a warm and cheerful man, we have a pleasant cooperation and we became very good friends in private.
-
factory low price Sprayer Pump Bottles - 40ml ...
-
Manufacturer of Plastic Airless Cream Jar - 50...
-
Competitive Price for 60g Cosmetic Aluminum Jar...
-
Ordinary Discount Custom Drink Bottle - 15ml /...
-
OEM Customized Pet Venetian JarsCosmetic Packag...
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...

