High Quality for Beauty Containers - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Outlook for plastic cosmetic & toiletry containers | Plastic Cosmetic Jar
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | Custom Perfume Bottles
Our organization sticks to your principle of "Quality may be the life of your organization, and reputation will be the soul of it" for High Quality for Beauty Containers - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Qatar , Adelaide , India , After years' creating and developing, with the advantages of trained qualified talents and rich marketing experience, outstanding achievements were gradually made. We get good reputation from the customers due to our good products quality and fine after-sale service. We sincerely wish to create a more prosperous and flourishing future together with all the friends home and abroad!
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.
-
Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 1000ml ...
-
Manufacturer for Customize Glass Wine Bottles -...
-
Professional China Amber Glass Cosmetic Jar - ...
-
factory low price Cosmetic Jar Plastic - 250ml...
-
New Delivery for Frosted Glass Jar 50g - 750ml...
-
Factory directly supply Custom Design Glass Per...




