High reputation Metal Perfume Bottle - 750 ml syrup aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-23-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | 10ml Perfume Bottle
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Aluminum Perfume Bottle
No matter new customer or outdated client, We believe in extensive phrase and trusted relationship for High reputation Metal Perfume Bottle - 750 ml syrup aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: France , Turkey , Austria , We're introduced as a one of the growing manufacture supplier and export of our merchandise. Now we have a team of dedicated trained experienced who take care the quality and timely supply. If you are looking for Good Quality at a good price and timely delivery. Do contact us.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
-
Factory selling Empty Jars For Gel - 250ml alu...
-
100% Original Factory Clear Square Nail Jar - ...
-
One of Hottest for Plastic Perfume Atomiser Pen...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 8m...
-
Trending Products Cosmetic Jar Plastic - 12oz ...
-
Fast delivery Plastic Perfume Spray Bottle - 2...



