Factory Outlets 100g Clear Frosted Glass Jar - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-89 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 89 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
8 Layering Perfumes To Help You Create Your Unique, Signature Scent | 10ml Perfume Bottle
Les Bains Paris Hotel Makes Fragrances and Launches in the US | Empty Aluminum Perfume Bottle
To get the stage of realizing dreams of our employees! To build a happier, more united and much more skilled crew! To reach a mutual benefit of our prospects, suppliers, the society and ourselves for Factory Outlets 100g Clear Frosted Glass Jar - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: New Orleans , Austria , El Salvador , we rely on own advantages to build a mutual-benefit commerce mechanism with our cooperative partners. As a result, now we have gained a global sales network reaching the Middle East, Turkey, Malaysia and Vietnamese.
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.
-
Fixed Competitive Price Brand 30ml Perfume Glas...
-
Good quality Cosmetic Jars And Lids Glass - 3m...
-
Factory selling 35g Cosmetic Jar - 100ml doubl...
-
Reasonable price for 100ml Cosmetic Container -...
-
Factory Outlets Square Shaped Acrylic Cosmetic ...
-
Europe style for 5g 10g Cosmetic Cream Jar - 1...

