China wholesale Mini Cosmetic Jar - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 24 g |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Custom Perfume Bottles
Woolworths not ruling out letting customers bring containers | Custom Perfume Bottles
Our staff are usually in the spirit of "continuous improvement and excellence", and while using the top-quality high-quality items, favorable value and superior after-sales services, we try to acquire each and every customer's belief for China wholesale Mini Cosmetic Jar - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Juventus , Georgia , Thailand , Our company upholds the spirit of "innovation, harmony, team work and sharing, trails, pragmatic progress". Give us a chance and we will prove our capability. With your kind help, we believe that we can create a bright future with you together.
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.
-
Manufacturer of 10ml 20ml Twist Up Perfume Atom...
-
OEM Customized Metal Perfume Bottle 15ml - Lux...
-
Factory wholesale Unique Cosmetic Jars - 50ml ...
-
OEM Customized Refill Perfume Atomizer - 400ml...
-
Discountable price Cheap Empty Plastic - 10ml ...
-
Good Quality Cream Jar - 150ml aluminum energy...

