Good Wholesale Vendors Plastic Jar For Skin Care - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-30C |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 94 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Custom Perfume Bottles
Men steal perfume from Bridgnorth Superdrug store | Custom Perfume Bottles
In the past few years, our company absorbed and digested advanced technologies both at home and abroad. Meanwhile, our company staffs a team of experts devoted to the development of Good Wholesale Vendors Plastic Jar For Skin Care - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hamburg , South Korea , Belize , All the imported machines effectively control and guarantee the machining precision for the products. Besides, we have a group of high-quality management personnels and professionals, who make the high-quality products and have the ability to develop new products to expand our market home and abroad. We sincerely expect customers come for a blooming business for both of us.
This enterprise in the industry is strong and competitive, advancing with the times and develop sustainable, we are very pleased to have a opportunity to cooperate!
-
Special Price for Empty White Glass Cosmetic Ja...
-
factory Outlets for Solid White 1oz Plastic Pp ...
-
Cheapest Factory Plastic Jar For Cosmetic Packa...
-
Hot Selling for Cosmetics Packaging Box Black C...
-
Factory Price 7g Empty Plastic Cream Jars - 25...
-
Hot New Products 100ml Green Pet Bottle - 250m...











