One of Hottest for 100ml Golden Dropper Bottle - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How do you make your bathroom plastic-free? | MNN | Custom Perfume Bottles
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
Our commission would be to serve our customers and clientele with very best excellent and aggressive portable digital products for One of Hottest for 100ml Golden Dropper Bottle - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Norway , Libya , Greece , If any item be of interest to you, you should let us know. We will try our best to satisfy your requirements with high quality goods, the best prices and prompt delivery. You should feel free to contact us at any time. We will reply you when we receive your inquiries. Make sure you note that samples are available before we start our business.
Adhering to the business principle of mutual benefits, we have a happy and successful transaction, we think we will be the best business partner.
-
Hot sale Glass Jars For Unguent - AJ-10 series...
-
Factory Cheap Empty Plastic Lotion Bottles - 5...
-
Factory directly supply Custom Design Glass Per...
-
Big Discount Design Your Own Perfume Bottle - ...
-
PriceList for High Quality Sprayer Bottle - JA...
-
OEM/ODM Supplier 75ml Spray Bottle - 5 ml blac...

