Factory supplied Empty Pp Cream Jar - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 79 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 105 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Imbibe team taste test: the five-star Martini challenge | Aluminum Perfume Bottle
Managing Editor Alexandra Polkinghorn’s Holiday Gift Guide: Little Luxuries | Plastic Cosmetic Jar
We are committed to providing easy,time-saving and money-saving one-stop purchasing service of consumer for Factory supplied Empty Pp Cream Jar - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Philippines , Mexico , Turin , For anyone who is keen on any of our items right after you view our product list, you should definitely feel absolutely free to get in touch with us for inquiries. You are able to send us emails and contact us for consultation and we shall respond to you as soon as we can. If it's easy, you may locate out our address in our web-site and come to our business for far more information of our merchandise by your self. We're always ready to construct extended and steady co-operation relations with any possible customers in the related fields.
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!
-
Cheap price Biodegradable Cream Jars - 5ml / 8...
-
China Manufacturer for Face Cream Cosmestic Cre...
-
Well-designed 20 Ml Credit Card Flat Spray Bott...
-
Factory wholesale Color Cosmetic Aluminum Jar -...
-
factory low price 50g Plastic Cream Jar - 250m...
-
Top Quality Plastic Pen Shaped Fine Mist Bottle...

