Best quality Colorful Aluminum Jar - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-42 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 46 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 42 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market Analysis, Growth, Trends & Forecast 2018-2023 | Aluminum Perfume Bottle
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Custom Perfume Bottles
Adhering to your principle of "quality, assistance, performance and growth", we have now gained trusts and praises from domestic and international customer for Best quality Colorful Aluminum Jar - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Zambia , Estonia , Atlanta , With its rich manufacturing experience, high-quality products, and perfect after-sale service, the company has gained good reputation and has become one of the famous enterprise specialized in manufacturing series.We sincerely hope to establish business relation with you and pursue mutual benefit.
The customer service staff's answer is very meticulous, the most important is that the product quality is very good, and packaged carefully, shipped quickly!
-
Big Discount Cosmetic Jars And Bottles - 15 ml...
-
Special Price for Face Cream Jars Cosmetic - 5...
-
Factory Cheap Hot 3.53 Oz Cream Container - 20...
-
Cheap PriceList for Pet Jar Aluminium Cap - JA...
-
Special Price for Travel Portable Bottle - 500...
-
Short Lead Time for Plastic Medicine Bottles - ...

