Good Quality Pp Plastic Jar With Screw Cap - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J26 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 162 g |
| Capacity | 500 ml / 17.64 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | Plastic Cosmetic Jar
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Aluminum Perfume Bottle
Gaining purchaser gratification is our firm's intention eternally. We will make wonderful endeavours to build new and top-quality merchandise, satisfy your exclusive needs and provide you with pre-sale, on-sale and after-sale products and services for Good Quality Pp Plastic Jar With Screw Cap - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: New York , Southampton , Benin , We can meet the various needs of customers at home and abroad. We welcome new and old customers to come to consult & negotiate with us. Your satisfaction is our motivation! Allow us to work together to write a brilliant new chapter!
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
-
OEM Supply Aluminum Spray Bottle - Small pill ...
-
Top Quality Alu Cream Jar For Cosmetic - 400ml...
-
High definition Perfume Atomizer Spray Bottle -...
-
OEM Customized 400ml Pet Plastic Cream Jar - 1...
-
18 Years Factory Plastic Pill Bottles Flat - 2...
-
Chinese Professional Honey Plastic Jar - 10ml ...


