2017 wholesale price 200g Aluminum Jar - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic herbal powder bottle |
| Item No. | GH40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 202 g |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Best Beauty Products Of September 2018 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Fetish pour Homme by Roja Dove (2012) — Basenotes.net | Aluminum Perfume Bottle
The incredibly abundant projects administration experiences and 1 to one provider model make the superior importance of small business communication and our easy understanding of your expectations for 2017 wholesale price 200g Aluminum Jar - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: South Korea , Norway , Barcelona , Our company upholds the spirit of "innovation, harmony, team work and sharing, trails, pragmatic progress". Give us a chance and we will prove our capability. With your kind help, we believe that we can create a bright future with you together.
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.
-
Factory directly Square Acrylic Jar - 100ml / ...
-
Big Discount Aluminum Empty Fine Mist Spray Bot...
-
China Factory for Aluminum Bottle 500ml - 350m...
-
100% Original Aluminum Round Perfume Bottle - ...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 200m...
-
Hot-selling Atomizer Perfume - 15g small PET p...


