Hot sale Plastic Metal Powder Cosmetics Jar - 330ml aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AC-03-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Aluminum Perfume Bottle
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Custom Perfume Bottles
Every single member from our large efficiency revenue team values customers' wants and company communication for Hot sale Plastic Metal Powder Cosmetics Jar - 330ml aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Uganda , Libya , Angola , Now the competition in this field is very fierce; but we will still offer best quality, reasonable price and most considerate service in an endeavor to achieve win-win goal. "Change for the better!" is our slogan, which means "A better world is before us, so let's enjoy it!" Change for the better! Are you ready?
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!
-
Factory source Metal Aluminum Jar - 800ml gold...
-
Factory Outlets Bamboo Aluminum Cream Jar - 50...
-
China Factory for Skin Scrube Clear Jar With Al...
-
Factory Price For 150ml Glass Lotion Bottle - ...
-
Reasonable price for 100ml Cosmetic Container -...
-
Top Quality 3g Empty Nail Plastic Glue Bottle -...



