OEM/ODM Manufacturer Face Mask Container - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-600 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 235 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 600 ml / 21.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The genius coffee jar hack that will blow your mind | Custom Perfume Bottles
Essential Oils To Combat Anxiety | Aluminum Perfume Bottle
Each individual member from our large performance revenue crew values customers' needs and company communication for OEM/ODM Manufacturer Face Mask Container - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Guyana , Eindhoven , Madagascar , We've been always creating new technology to streamline the production, and give products with competitive prices and high quality! Customer satisfaction is our priority! You can let us know your idea to develop unique design for your own model to prevent too much similar parts in the market! We are going to present our best service to satisfy all your needs! Remember to contact us right away!
This is a very professional wholesaler, we always come to their company for procurement, good quality and cheap.










