Hot Sale for Purple Bottle Perfume - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Fetish pour Homme by Roja Dove (2012) — Basenotes.net | Aluminum Perfume Bottle
Where to get a bespoke fragrance made in London | 10ml Perfume Bottle
As for aggressive costs, we believe that you will be searching far and wide for anything that can beat us. We can state with absolute certainty that for such high-quality at such rates we have been the lowest around for Hot Sale for Purple Bottle Perfume - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Albania , Brisbane , Portugal , We are confident that we are able to provide you with opportunities and will be a valuable business partner of you. We look forward to working with you soon. Learn more about the types of products that we work with or contact us now directly with your inquiries. You are welcome to contact us anytime!
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.
-
Discount wholesale Face Cream Jar - 1000ml tal...
-
Competitive Price for Cosmetic Sample Jars Plas...
-
Manufacturer of Aluminum Bottles Wholesale - J...
-
Reasonable price for 200g Customized Aluminum J...
-
Excellent quality 100g Cosmetics Pp Jars - 10m...
-
PriceList for Eye Roller Bottle - 150ml alumin...




