Ordinary Discount Black Aluminum Jar - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-05-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
Shop for stocking fillers with Missguided’s Christmas bauble range | Custom Perfume Bottles
Our objective is to present premium quality products at aggressive prices, and top-notch services to buyers around the world. We have been ISO9001, CE, and GS certified and strictly adhere to their excellent specifications for Ordinary Discount Black Aluminum Jar - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: luzern , Colombia , Swedish , We also have the strong ability of integration to supply our best service, and plan to build the warehouse in the different countries around the world, that will be more conveniently to service our customers.
This is a very professional and honest Chinese supplier, from now on we fell in love with the Chinese manufacturing.
-
8 Year Exporter Beauty Product Containers - 5m...
-
Manufacturing Companies for Aluminum Energy Dri...
-
Good User Reputation for Refill Perfume Atomize...
-
Well-designed Plastic Jar For Food - 50ml clea...
-
Factory wholesale Fancy Perfume Bottle - 450ml...
-
Super Lowest Price 3 Gram Plastic Cream Jar - ...




