Good Wholesale Vendors Amber Cosmetic Glass Jar - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Aluminum Perfume Bottle
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Custom Perfume Bottles
Our advantages are lessen charges,dynamic income team,specialized QC,sturdy factories,premium quality services for Good Wholesale Vendors Amber Cosmetic Glass Jar - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Albania , New Delhi , Manila , Our products have won an excellent reputation at each of the related nations. Because the establishment of our firm. we have insisted on our production procedure innovation together with the most recent modern day managing method, attracting a sizable quantity of talents within this industry. We regard the solution good quality as our most vital essence character.
This is a honest and trustworthy company, technology and equipment are very advanced and the prodduct is very adequate, there is no worry in the suppliment.
-
Factory Promotional High Quality Plastic Cream ...
-
Factory Cheap Hot 0.167oz Perfume Vial - 500ml...
-
Good User Reputation for Plastic Jars 50ml - 4...
-
Manufacturer for 30ml Violet Glass Essentia Oil...
-
Factory making 5g Cream Jar - 14 oz screw top ...
-
Popular Design for Hot Sale Aluminum Face Cream...




