Free sample for Aluminum Spray Bottles - 250ml aluminum soda water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-13-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Stormy Daniels has launched her own fragrance | Plastic Cosmetic Jar
Revive after a day in the park with these sweet bath treats | Plastic Cosmetic Jar
To be a result of ours specialty and repair consciousness, our corporation has won a good popularity amid consumers everywhere in the environment for Free sample for Aluminum Spray Bottles - 250ml aluminum soda water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lahore , Yemen , Bulgaria , For more than ten years experience in this filed, our company has gained high reputation from home and abroad. So we welcome friends from all over the world to come and contact us, not only for business, but also for friendship.
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.
-
2017 wholesale price Vintage Cosmetic Jar - 9 ...
-
Hot sale Glass Jar With Screw Gold Lid - 7ml /...
-
China Supplier Skin Bleaching Cream Bottle - 2...
-
OEM Supply 500ml Hdpe Plastic Bottle - 500ml a...
-
Factory Price 7g Empty Plastic Cream Jars - 15...
-
Wholesale Dealers of Industrial Use Personal Ca...




