Manufacturer for Face Cream Bottle - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | Plastic Cosmetic Jar
Message in a plastic bottle to clean up Mid Wales town | Plastic Cosmetic Jar
The key to our success is "Good Products Good quality, Reasonable Value and Efficient Service" for Manufacturer for Face Cream Bottle - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hamburg , Bhutan , Moldova , Our company is working by the operation principle of "integrity-based, cooperation created, people oriented, win-win cooperation". We hope we can have a friendly relationship with businessman from all over the world.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
-
China Supplier Luxury Packaging - AJ-09 series...
-
OEM/ODM China Round Base Double Wall Plastic Pe...
-
OEM Manufacturer Wide Mouth Cosmetics Cream Jar...
-
Fixed Competitive Price Hair Gel Plastic Jar - ...
-
Factory Promotional Packaging Luxury Cosmetic J...
-
Factory made hot-sale Perfume Spray Bottles - ...




