Factory Cheap Hot 3.53 Oz Cream Container - 200ml aluminum lotion pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The eco-friendly beauty and grooming brands eliminating on board plastics | 10ml Perfume Bottle
Gin tasting puts you in the pink | Custom Perfume Bottles
The key to our success is "Good Product Quality, Reasonable Price and Efficient Service" for Factory Cheap Hot 3.53 Oz Cream Container - 200ml aluminum lotion pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Dominica , Finland , Tajikistan , We warmly welcome you to come to visit us personally. We hope to establish a long-term friendship based on equality and mutual benefit. If you want to get in touch with us, please do not hesitate to call. We will be your best choice.
Timely delivery, strict implementation of the contract provisions of the goods, encountered special circumstances, but also actively cooperate, a trustworthy company!
-
Big Discount Cosmetic Jars And Bottles - 80 ml...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Packaging Manufacture...
-
Good Quality Glass Jars White - Luxury health ...
-
Super Purchasing for White Aluminum Cream Jar -...
-
Best Price for Perfume Bottle Design - 750 ml ...
-
Chinese Professional Cheap Price Good Quality -...











