Factory directly Plastic Jar For Cream Package - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 130 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Aluminum Perfume Bottle
We often persist with the theory "Quality To start with, Prestige Supreme". We are fully committed to delivering our clientele with competitively priced good quality items, prompt delivery and experienced support for Factory directly Plastic Jar For Cream Package - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Luxembourg , Denmark , Swansea , Item have passed by means of the national qualified certification and been well received in our main industry. Our expert engineering team will often be ready to serve you for consultation and feedback. We are able to also deliver you with cost-free samples to meet your specifications. Ideal efforts will probably be produced to provide you the most beneficial service and solutions. Should you be interested in our company and solutions, please make contact with us by sending us emails or call us straight away. To be able to know our solutions and enterprise. ar more, you'll be able to come to our factory to see it. We'll constantly welcome guests from all over the world to our firm. o build business enterprise. elations with us. Please feel absolutely free to speak to us for organization. nd we believe we will share the best trading practical experience with all our merchants.
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.
-
Factory wholesale Cosmetic Packaging Jar Glass ...
-
Popular Design for Vintage Perfume Bottle - 30...
-
High Performance Octago Shape Cosmetic Jars - ...
-
Cheapest Factory Round Shape Glass Cosmetic Jar...
-
Factory Cheap Hot China Plastic Acrylic Cosmeti...
-
Super Lowest Price 30ml Pet Perfume Bottle - 5...




