OEM Supply Pet Jar For Cosmetic Body Lotion - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J26 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 162 g |
| Capacity | 500 ml / 17.64 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Fetish pour Homme by Roja Dove (2012) — Basenotes.net | Aluminum Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
Having a sound small business credit score, outstanding after-sales services and modern manufacturing facilities, we've got earned an fantastic reputation among our buyers across the globe for OEM Supply Pet Jar For Cosmetic Body Lotion - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Zurich , Wellington , Canada , We have a large share in global market. Our company has strong economic strength and offers excellent sale service. We have established faith, friendly, harmonious business relationship with customers in different countries. , such as Indonesia, Myanmar, Indi and other Southeast Asian countries and European, African and Latin American countries.
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
-
Online Exporter 50g Empty Cream Jar - 4oz colo...
-
Top Quality Plastic Pen Shaped Fine Mist Bottle...
-
China OEM Cosmetics Liquid Bottling - 6ml / 8m...
-
Short Lead Time for 200ml Perfume Glass Bottle ...
-
New Fashion Design for Cosmetic Pet Jars - 20m...
-
100% Original Factory Cosmetic Plastic Jars - ...


