Fixed Competitive Price Brand 30ml Perfume Glass Bottle - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-28-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23 mm |
| Height | 115.5 mm |
| Weight | 31.7 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Royal Fragrance Is World’s Most Expensive ($1.5 Million Per Bottle) | Aluminum Perfume Bottle
Global Lip Care Products Packaging Market Growth Analysis by Regions, Types and Applications to 2027 | Custom Perfume Bottles
Our target should be to consolidate and enhance the top quality and service of current goods, in the meantime frequently create new products to satisfy diverse customers' calls for for Fixed Competitive Price Brand 30ml Perfume Glass Bottle - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ecuador , Qatar , Mozambique , We are sincerely looking forward to cooperate with customers all over the world. We believe we can satisfy you with our high-quality products and perfect service . We also warmly welcome customers to visit our company and purchase our products.
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
Good Wholesale Vendors Plastic Jar For Skin Car...
-
China OEM Plastic Cosmetic Containers Jars - 6...
-
Good Quality Pp Plastic Jar With Screw Cap - 5...
-
OEM manufacturer Black Aluminium Cream Jar - A...
-
High Quality 200g Pp Cream Jar - 8ml / 10ml lu...
-
China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 15...

