Wholesale Dealers of Transparent Plastic Cream Jar - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 84 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Inside the 2018 Diptyque advent calendar | Custom Perfume Bottles
New season scents: 9 perfumes worth a spritz this spring | Empty Aluminum Perfume Bottle
With dependable high-quality method, fantastic standing and ideal purchaser assistance, the series of products produced by our firm are exported to many countries and regions for Wholesale Dealers of Transparent Plastic Cream Jar - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: USA , Boston , Mexico , With more than 9 years of experience and a professional team, we have exported our products to many countries and regions all over the world. We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
Hot New Products 10ml Perfume Spray Bottle - J...
-
Quality Inspection for 55ml Glass Perfume Bottl...
-
Personlized Products Pet Plastic Cream Cosmetic...
-
Leading Manufacturer for 8oz Cosmetic Jar - 15...
-
Factory wholesale Unique Cosmetic Jars - 50ml ...
-
Factory directly Plastic Jar For Cream Package ...











