Cheap PriceList for 30ml Plastic Pet Bottle - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Empty Aluminum Perfume Bottle
Szmell the Flavor: Scent-Based Water SZENT Launches Online | Aluminum Perfume Bottle
We are commitment to offer the competitive price ,outstanding products quality, as well as fast delivery for Cheap PriceList for 30ml Plastic Pet Bottle - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Thailand , Singapore , Luxemburg , We believe in quality and customer satisfaction achieved by a team of highly dedicated individuals. The team of our company with the use of cutting-edge technologies delivers impeccable quality products supremely adored and appreciated by our customers worldwide.
The factory technical staff not only have high level of technology, their English level is also very good, this is a great help to technology communication.
-
OEM Factory for Bamboo Lid Cosmetic Jar - JA-5...
-
Best Price on Perfume Empty Bottle - 200ml gol...
-
Factory Price Clear Cosmetic Jars - 30g / 50g ...
-
Chinese Professional Aluminum Liner Cream Jar -...
-
New Delivery for Pla Jars For Skin Care - 250m...
-
2017 wholesale price Glass Bottle For Perfume -...











