Factory directly Loose Powder Packaging Jar - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Woolworths not ruling out letting customers bring containers | Custom Perfume Bottles
The airport liquids rule explained | Custom Perfume Bottles
Our personnel are always in the spirit of "continuous improvement and excellence", and together with the top-quality good quality solutions, favorable selling price and superior after-sales providers, we try to acquire each customer's rely on for Factory directly Loose Powder Packaging Jar - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cancun , UAE , Singapore , Our company mission is that providing high quality and beautiful products with reasonable price and strive to gain 100% good reputation from our clients. We believe Profession achieves excellence! We welcome you to cooperate with us and grow up together.
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!
-
Manufacturer for 50g Cream Jar - 6 ml bullet s...
-
Reasonable price Facial Cream Jar - 100ml alum...
-
China Cheap price Pig Animal Shape Cosmetic Jar...
-
Manufacturer of Plastic Airless Cream Jar - 30...
-
China Cheap price Loose Powder Container - Cus...
-
Competitive Price for Acrylic Jar 50ml - 500ml...




