Factory wholesale Glass Jar With Plastic Lid - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-30C |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 94 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
Bain Capital acquires cosmetic packaging manufacturer World Wide Packaging | 10ml Perfume Bottle
Our enterprise aims to operating faithfully, serving to all of our prospects , and working in new technology and new machine frequently for Factory wholesale Glass Jar With Plastic Lid - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Canada , South Korea , Kenya , Insisting over the high-quality generation line management and prospects guide provider, we've made our resolution to offer our shoppers using the initially stage purchasing and soon after provider working experience. Preserving the prevailing helpful relations with our prospects, we even now innovate our product lists the many time to meet up with the brand new wants and stick to the latest trend of this business in Ahmedabad. We're ready to facial area the difficulties and make the transform to grasp many of the possibilities in international trade.
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.
-
High reputation Opal White Glass Jar - 1000ml ...
-
Hot-selling 20g Customized Glass Face Cream Jar...
-
Ordinary Discount Airless Jar 15ml - 33cl alum...
-
High Quality E Liquid Bottle - 500ml aluminum ...
-
Hot sale Pump Perfume Bottle - 5g / 10g wasp-w...
-
Factory For 50ml Acrylic Jar - 500ml aluminum ...











