Fixed Competitive Price 100ml Bottle Jar For Bb Cream Anti Wrinkle - 100ml flip top plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-6-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall, flip top jar |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 69 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 37.9 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | Plastic Cosmetic Jar
Outlook for plastic cosmetic & toiletry containers | Plastic Cosmetic Jar
Our well-equipped facilities and exceptional good quality manage throughout all stages of production enables us to guarantee total shopper satisfaction for Fixed Competitive Price 100ml Bottle Jar For Bb Cream Anti Wrinkle - 100ml flip top plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Armenia , Serbia , Belgium , You can do one-stop shopping here. And customized orders are acceptable. Real business is to get win-win situation, if possible, we would like to provide more support for customers. Welcome all nice buyers communicate details of products and ideas with us!!
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
-
Good Quality Glass Jars White - 750ml aluminum...
-
China Manufacturer for Empty Glass Liquor Bottl...
-
Factory made hot-sale 500g Plastic Cream Jar - ...
-
China Gold Supplier for Cosmetic Cream Bottle -...
-
Best quality Lid Plastic Cosmetic Jar - 24/410...
-
New Fashion Design for Plastic Cosmetic Jar Wit...

